WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Lekarze z Dżibuti w biskupieckim szpitalu

POWIAT OLSZTYŃSKI
Dżibuti to niewielki kraj położony między Erytreą, Etiopią i Somalią. Lekarze z tego kraju odwiedzili Szpital Powiatowy w Biskupcu.

Pozyskiwanie wiedzy i śledzenie nowinek ze świata medycyny to konieczność w lekarskiej karierze. Sprzyjają temu nie tylko konferencje, ale również spotkania z medykami z różnych miast, a nawet krajów. Szpital Powiatowy w Biskupcu odwiedzili niedawno lekarze z Dżibuti. „Możemy zrobić, kolokwialnie mówiąc, "dobrą robotę", ale przy okazji sami też się nauczyć, ponieważ nasi lekarze też często korzystają z możliwości pracy za granicą, takiej nauki i współpracy, więc to jest coś, co owocuje i dla samej kadry bardzo dobrze, ale przede wszystkim dla pacjentów, to jest ogromna satysfakcja, że w ogóle może możemy to zrobić” – podkreśla Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Biskupcu.

Gościem Szpitala Powiatowego w Biskupcu był m.in. doktor Robleh Hassan, specjalista chorób wewnętrznych. „Miło mi się tutaj spotkać, w Polsce, z profesorem Pestą. Ta współpraca jest niezwykle ważna, rozpoczęła się w 2019 roku i trwa do dzisiaj. Wymieniamy się doświadczeniami i uczymy od profesora Pesty zaawansowanej precyzji w chirurgii, która jest niezwykle ważna” – mówi dr Hassan. Doktor Hassan miał m.in. okazję asystować podczas zabiegów prowadzonych przez Wiesława Pestę. „To jest chory przyjęty do planowego odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego, akurat my to robimy w technice laparoskopowej, czyli najmniej inwazyjnej, jeżeli chodzi o wykonanie tego typu operacji. W tej chwili zidentyfikowaliśmy w tych zrostach, które tu powstały w wyniku zapalenia otrzewnej kałowego, bo zawsze się tak dzieje, dystalny kikut jelita grubego, właśnie w tej chwili go opracowujemy” – opisuje dr n. med. Wiesław Pesta.

Goście z Dżibuti mieli okazję przyglądać się pracy polskich lekarzy oraz pracować na nowoczesnym sprzęcie, którego często brakuje w ich kraju. Wcześniej to lekarze z Warmii i Mazur mieli okazję odwiedzić tamtejszą placówkę medyczną. Wykonywali szereg zabiegów, zajmowali się leczeniem m.in. tarczycy, nowotworów i choroby antyrefluksowej.