Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Razem w Klasie

KOPERNIK.TV
Szkoła Podstawowa nr 12 im. M. Kajki w Elblągu przystąpiła do konkursu grantowego „Razem w Klasie” Fundacji „Szkoła z Klasą”. Dziś dzieci cieszą się z efektów konkursu.
{Szkoła Podstawowa nr 12 im. M. Kajki w Elblągu przystąpiła do konkursu grantowego „Razem w Klasie” Fundacji „Szkoła z Klasą”. Dziś dzieci cieszą się z efektów konkursu.}

Celem konkursu było dostosowanie przestrzeni szkolnej w placówce do potrzeb jej uczniów, dbałość o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży oraz aktywny w nim udział dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźctwa, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Ukrainy.

W drodze konkursu 20 szkół z całej Polski otrzymało granty w wysokości 10. 000 zł na zmianę przestrzeni szkolnej.

Projekt Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu odpowiada na potrzebę personalizacji przestrzeni. Podniosło to samoocenę dzieci i umocniło ich pozytywny obraz siebie.

Innowacyjne rozwiązania akcentują empatyczne zrozumienie potrzeb dzieci, ich motywacji i promowanie kreatywności. W znacznym stopniu realizacja projektu zapewniła też warunki do urzeczywistniania potrzeb, ekspresji plastycznej, muzycznej, ruchowej, aktywności interpersonalnych i relaksu dzieci. Propozycja aranżacji przestrzeni szkolnej – korytarza na II piętrze szkoły – wypłynęła od Samorządu Uczniowskiego, w skład którego wchodzą także dzieci z Ukrainy.

W trakcie realizacji projektu na II piętrze powstały Przystanki MPK, czyli Międzykulturowa Przestrzeń Komfortu. Powstały zatem strefy tzw. przystanki komfortu, czyli: GRAFFITI, PLAY, WRITE/READ, GREEN TALK, LISTEN/SILENCE.

Przestrzeń korytarza szkolnego, a więc miejsca, które jest głównym ciągiem komunikacyjnym, z którego każdego dnia korzystają setki dzieci, spędzają na nim czas podczas przerw lub po obowiązkowych zajęciach, została zaaranżowana tak, aby była przyjazna i wspierająca dzieci, zapewniała dobrostan psychiczny uczniów, dawała poczucie bezpieczeństwa i możliwość integracji, umożliwiała również wyciszenie i odpoczynek.

Szkoła to miejsce, w którym dziecko spędza bardzo dużą część swojego dnia. Postanowiono więc wspierać je nie tylko w nauce, ale także stymulować ich dobrostan oraz przyczynić się do partycypialności i dialogiczności procesów edukacyjno – wychowawczych, kształcić i utrwalać takie kompetencje jak: działanie zespołowe, odpowiedzialność za przestrzeń, w której projektowanie, planowanie są zaangażowani.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/ 2024 dzieci i młodzież powitała nowa przestrzeń szkolnego korytarza. Niezbyt przyjazny, surowy wystrój korytarza, traktowanego dotychczas jako poczekalnia przed kolejnymi lekcjami, odszedł w niepamięć. Zmieniona kolorystyka, zakupiony sprzęt oraz strefy promujące różne aktywności zmieniły szkołę nie do poznania.