W Gietrzwałdzie obchody Święta Niepodległości zwieńczyło wyjątkowe wydarzenie. W sali gietrzwałdzkiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprezentowano spektakl „Tchnienie Wolności”. „Mamy co świętować, jako wolnościowcy, patrioci, to wielki dzień. Myślę, że nasza reżyser znowu nas zaskoczy bardzo pozytywnie, jak co roku, to już nasza tradycja” – mówi Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.
Spektakl w ciekawy sposób łączył wiele form artystycznego wyrazu. Tematem przewodnim była wolność i różne jej zagrożenia, bardziej i mniej oczywiste. „W tym roku zdecydowaliśmy się na temat wolności, ponieważ, tak jak wiemy, nasza wolność jest z każdej strony zagrożona, patrząc na to, co się dzieje na świecie i w Polsce, więc postanowiliśmy pokazać, że wolność ma przeróżne kolory i przeróżne barwy” – podkreśla Alicja Kucharzewska-Samko, reżyser spektaklu.
Na scenie stanęło ponad 30 osób – aktorów, wokalistów, muzyków i tancerzy. „To jest dla nich niesamowite wydarzenie, to jest integracja dwóch zespołów, integracja uczniów przede wszystkim, rówieśników, także bardzo chętnie się tu stawiają i bardzo chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach” – zaznacza Małgorzata Ilnicka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biesalu. Reżyserem spektaklu jest Alicja Kucharzewska-Samko, która na swoim koncie ma również takie przedsięwzięcia artystyczne, jak „Pasja Miłości” oraz „Światło”. „Tutaj widać podekscytowanie uczestników, których jest bardzo wielu. To nie są dwie, cztery osoby wybrane, to jest zawsze kilkadziesiąt osób ich rodziny, najbliżsi, to jest święto po prostu i to jest autentyczne” – podkreśla Paweł Jarząbek, dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Gietrzwałdzie.
W realizację spektaklu zaangażowały się szkoły z Gietrzwałdu i Biesala oraz Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie.