Sztuczna inteligencja w leczeniu? To już w tej chwili coś, co należy brać całkowicie poważnie. Podczas zjazdu warmińsko-mazurskich lekarzy mówił o tym prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ds. Collegium Medicum. Przysłuchiwali mu się nie tylko medycy z regionu, lecz także z rosyjskiego Obwodu Kalinigradzkiego. „To opowieść rodem z fantastycznej przyszłości, zwłaszcza, gdy mówił o neuromodulacji i współczesnych technologiach. Rozumiemy, że to jest to, co trzeba i można bardziej aktywnie rozwijać w Rosji. My także dzisiaj dzielimy się bardzo współczesną technologią, na przykład wiedzą o roli sztucznej inteligencji w określaniu taktyki leczenia bardzo groźnych chorób obarczonych dużą śmiertelnością” - mówi dr Aleksander Krawczenko, minister zdrowia Obwodu Kalinigradzkiego.
Ale medycyna to nie tylko technologia. To także procedury postępowania w przypadku chorób – i tempo, z jakim te procedury są realizowane. Przykładem może być karta DILO. „Jest to jest szybka ścieżka diagnostyczna i terapeutyczna, jeżeli chodzi o chorych nowotworowych. W chorobie nowotworowej dobry efekt terapeutyczny, a nawet wyleczenie uzyskuje się przy wczesnej diagnostyce, jeżeli chodzi o wszystkie praktycznie typy nowotworów. W związku z powyższym ta szybka terapia, szybka diagnostyka pomaga zdecydowanie osiągnąć lepsze wyniki leczenia” - podkreśla dr n. med. Jadwiga Snarska.
Zjazd naukowo-szkoleniowy lekarzy z Warmii i Mazur zorganizowała Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska. Odbył się po raz czternasty.