Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Gmina Rozogi
Gmina Rozogi upamiętniła 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Społeczność gminy Rozogi upamiętniła 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta w pw. Marii Magdaleny. Później korowód złożony z wojskowych, strażaków ochotników, przedstawicieli władz, a także licznie zgromadzonych mieszkańców przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odegrano hymn państwowy i podniesiono flagę na maszt.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz regionu i gminy. „Na sztandarach wszystkich formacji: wojskowych, strażackich, policyjnych, mamy „Bóg, honor, ojczyzna” i to, jak wielkie są to słowa, musimy pamiętać każdego dnia, widząc, co się dzieje za naszą granicą” – podkreśla Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Ważnym momentem podczas obchodów był uroczysty apel pamięci i salwa honorowa Kompanii Honorowej 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu. „Wszyscy musimy dbać o tą naszą niepodległość i dzisiaj chcemy uczcić Powstanie Styczniowe, które, jak wiemy, nie zakończyło się dobrze, ale, jak to się też często mówi, to takie podwaliny pod chociażby naszą tożsamość, pod to, kim chcemy być. Wolni chcemy być” – mówi ppłk Grzegorz Kobylarz, dowódca 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu.

Gmina Rozogi ma szczególne związki z Powstaniem Styczniowym. Na jej terenie odbyły się dwie potyczki. Obie miały na celu przejęcie rosyjskiej broni, która z terenów gminy Rozogi miała trafić w ręce powstańców. „Pierwsza 2 lutego, gdzie oddział powstańczy Roberta Skowrońskiego zaatakował komorę celną i strażnicę rosyjską właśnie w Dąbrowach. Natomiast ta druga potyczka, która się odbyła, 8 marca, jeden z oddziałów Zygmunta Padlewskiego. Ponownie ten sam motyw przyświecał, żeby zaatakować strażników rosyjskich” – przypomina Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Walki toczyły się do jesieni 1864, a utworzone „państwo podziemne” przetrwało do 1865 roku. Zdaniem historyków, wziąć w nim udział mogło nawet 350 tysięcy osób. Obchody jego 161. rocznicy w gminie Rozogi zakończyło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zmarłych i Poległych.