Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Cittaslow: Lidzbark

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Lidzbarka, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Lidzbark to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim. Żyje w nim niespełna 8,3 tys. mieszkańców. Bliskość przyrody oraz infrastruktura przyjazna całym rodzinom to jedne z elementów, które budują unikalny klimat tego miejsca. W trosce o ekologię i komfort w okresie letnim na lidzbarskie drogi wyrusza Welex, wolnobieżny elektryczny pojazd turystyczny dostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów.

Walory Lidzbarka doceniają również turyści, którzy chętnie spędzają czas nad jeziorem, korzystając z atrakcji wodnych lub parku linowego. Miłośnicy kolarstwa górskiego zachwycają się natomiast Weltrackiem, czyli ścieżką rowerową liczącą 8,5 kilometra długości. To jedyny taki obiekt w północnej Polsce.

Lidzbark od 2015 roku jest częścią Sieci Miast Cittaslow. Jednak filozofia „miast dobrej jakości życia” dawała tu o sobie znać o wiele wcześniej. „Wiele inicjatyw typowo turystycznych, wydarzeń zorientowanych na mieszkańców, staramy się dbać o nasz dobytek kulturalny. Teraz możemy się dzielić z partnerami, z miastami sąsiadującymi” - mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek. To także w Lidzbarku powstał pierwszy w sieci „Skwerek Cittaslow”, który mieści się na rogu ulic Piaski i Działdowskiej. Pokaźne drewniane ślimaki cieszą szczególnie najmłodszych, a tablice informacyjne upiększają miejską przestrzeń.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.