Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Bionty - artystyczny kontakt z naturą

WFOŚiGW
Rzeźby i obiekty autorstwa Adama Cieślaka powstają dzięki jego ciągłemu dialogowi z tym, co naturalne. Biorą się z obserwacji tego, co wokół i refleksji nad byciem i organizowaniem przestrzeni.

Adam Cieślak w swojej twórczej pracy skupia się na zagadnieniach kompozycyjnych wynikających z analizy materiału, obserwacji przyrody i architektury oraz psychologii samego procesu widzenia.  Jego prace powstają m.in. w jego domu i pracowni w Rusi pod Olsztynem. Materiały i inspiracje do pracy są naturalne.

„Jeżeli za naturalne będziemy odbierali człowieka, lasy, to tak samo powinniśmy odbierać za naturalną przestrzeń, która się tworzy w lesie, między ludźmi, na ulicy – w każdym kontekście. I jeżeli tworzymy w tej przestrzeni i w jakiś sposób ją wypełniamy, organizujemy, to w taki naturalny sposób jesteśmy obserwatorami i przekaźnikami, które zwracają uwagę na pewne rzeczy rzeczy” - tłumaczy artysta.

Jego prace, dzięki zastosowaniu abstrakcyjnych środków wyrazu i różnorodnego języka plastycznego, dają odbiorcy szansę nawiązania osobistego i subiektywnego kontaktu z dziełem. Można w nich odnaleźć również wrażenie ruchu. To organizmy żywe. Bionty.

„Jeżeli są bodźcem czy pretekstem do przemyśleń, czy powrotu do swoich wspomnień czy wrażliwości, jeśli w jakikolwiek sposób wywołują taką akcję, no to ja postrzegam to jako energię życiową” - mówi Adam Cieślak.

Sam kontakt z pracami Adama Cieślaka w sensie dosłownym wpływa na zmniejszanie opisanego przez amerykańskiego dziennikarza Richarda Louv’a deficytu kontaktu z naturą. Ta relacja jest zaś jedną z podstawowych potrzeb naszego organizmu.