Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Na co uważać 1 listopada?

WORD w Olsztynie
1 listopada to czas wspomnień, spotkań rodzinnych, ale też wzmożony ruch na drogach oraz okazja dla złodziei. Jak przygotować się i zminimalizować ryzyko wypadku czy kradzieży?

Czas zadumy, wspomnień, ale też niestety wypadków i kradzieży. Przed nami 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych. Planując wyjazd warto dobrze się do niego przygotować, począwszy od zabezpieczenia mieszkań. W czasie świąt nasze domy często stają się okazją dla włamywaczy. „Zabezpieczmy je dobrze, pozakręcajmy gaz, wodę, jeżeli jest to możliwe, uprzedźmy sąsiadów, takich czujnych sąsiadów, żeby dbali o nasze dobytki, czy mieszkania, czy domy, że jeżeli coś się pojawi niepokojącego, to żeby od razu dzwonili, informowali” - namawia mł. insp. Mariusz Tański z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Kolejne przygotowania powinny dotyczyć sprawdzenia auta przed trasą, oraz powtórzenia podstawowych zasad ruchu drogowego. Z racji wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych możemy spotkać w tych dniach więcej służb, jest to związane z akcją „Znicz 2019”. Funkcjonariusze mają na celu zadbać o nasze bezpieczeństwo, oraz jak najbardziej upłynnić ruch. „Są to dni, w których możemy na drodze częściej, niż zwykle spotkać osoby, które tym ruchem będą kierowały. Powinniśmy więc przypomnieć sobie te podstawowe zasady związane z tym, jak się zachować wobec osoby, która tym ruchem tego dnia będzie kierowała” - podkreśla Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie. Pamiętajmy, że znaki osoby kierującej ruchem stoją w hierarchii najwyżej, wyżej niż sygnalizatory świetlne czy znaki drogowe.

Akcja „Znicz” oprócz wzmożonych kontroli na drogach przewiduje również patrole umundurowane i nieumundurowane na cmentarzach. Niestety i tam dochodzi do przykrych incydentów. „Musimy tutaj pamiętać o tym, żeby nie zostawiać torebek, saszetek na grobach, że jeżeli sprzątamy, to powinniśmy też czujnie się zachowywać” - podkreśla inspektor Tański. Bo nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy o tym nie tylko od święta.