Zasłynęła z miękkich form rzeźbiarskich oraz dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych. Tworzyła z materiałów takich jak tkanina, sizal, drewno, kamień. Od jej nazwiska nazwano również kompozycje przestrzenne – tzw. Abakany.
„Wielka artystka i wielka twórczość i myślę, że to jest najważniejsze, że to twórczość wyrastająca poza swój czas. Tutaj mamy do czynienia z refleksją nad kondycją i egzystencją ludzką” - mówi o wystawie Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA.
Wystawa prezentuje prace z kluczowych momentów twórczości zmarłej w kwietniu 2017 roku artystki. Jednym z wyróżników jej prac jest seryjność. „Prawo seryjności zwraca uwagę na kondycję człowieka, na to, że jesteśmy jednostką w tłumie, powłoką, że giniemy w tłumie, to co sprawia, że nabieramy charakterystycznej cechy, jest nasza osobowość i to też można dostrzec w sztuce Abakanowicz” - podkreśla Justyna Banasiak, specjalista ds. wystaw i promocji w Galerii BWA.
W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co było początkiem jej światowej kariery. Miała na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw i stałych realizacji w przestrzeni publicznej. Jej prace nagradzano między innymi w Wiedniu, Nowym Jorku i Meksyku.
„Przykro się stało, że jej pierwsza wystawa w naszym mieście to wystawa pośmiertna. Ale i tak dla Olsztyna to wydarzenie ogromne” - podsumowuje Gabriela Konarzewska, dyrektor wydziału kultury i ochrony zabytków Urzędu Miasta Olsztyna.