Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Magia tradycji w Skolitach

POWIAT OLSZTYŃSKI
Skolity to mała miejscowość kultywująca wielkie tradycje. Zupa z chwastów, wianki, tradycyjne warmińskie gotowanie – to wszystko możemy poznać właśnie tam dzięki Etnowarmii.

Szukając wyciszenia, chcąc choć na chwilę odciąć się od gwaru miasta i połączyć się z naturą warto wybrać się na Warmię. Tu życie toczy się nieśpiesznie, tradycyjnie, w otoczeniu wspaniałej przyrody. Ta niepowtarzalna całość ma nawet swoją nazwę – Etnowarmia.

Ma ona także swoje miejsca magiczne, w których przeplatają się tradycja i sztuka kultywowane przez ich mieszkańców. Jednym z nich są Skolity.

Liczne warsztaty, wystawy i spotkania to gratka dla osób w każdym wieku. Tu możemy dowiedzieć się, jak ugotować tradycyjną warmińską zupę bazującą na kaszy jęczmiennej i chwastach, takich jak choćby pokrzywa i krwawnik. Przy okazji posłuchamy o obrzędach z wykorzystaniem ziół. Podejrzymy też, w jaki sposób dawniej wędzono ryby, a także posmakujemy tak przyrządzonego posiłku. Zioła, których nie wykorzystamy podczas gotowania zupy, kwiaty, chwasty, trawy i zboża posłużą zaś do stworzenia oryginalnego wianka.

„Staramy się dogrzebywać do zwyczajów dawnych, po to, żeby integrować mieszkańców i przechowywać te zwyczaje. Staramy się też doprowadzać do spotkań pokoleń, tak żeby młodsi mogli uczyć się od starszych, pamiętających tradycje naszych dziadów, jak kiedyś się żyło, po co były zioła, po co robiło się lalki motanki i jakie to były tradycje” - podkreśla Katarzyna Jaroszewicz, przewodnicząca skolickiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Warmińskie tradycje kultywuje wiele organizacji na terenie Warmii. Jedną z bardziej rozpoznawalnych jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które już od ponad stu lat przyciąga turystów z różnych zakątków Polski i świata. „Tradycja to nic innego, jak pewne treści kulturowe charakterystyczne dla danej grupy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Tradycja jest więc czynnikiem spajającym pewną grupę społeczną, tradycja uświadamia nam pewną przynależność. Warto jest również, w przypadku tak trudnego kulturowo regionu, jakim jest nasz region, warto jest znać jego historię i historię ludzi, którzy tu mieszkali” - podkreśla Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.