Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Pamięci Cecylii Rożnowskiej

KOPERNIK.TV
10 stycznia 2021 roku zmarła Cecylia Rożnowska. Była założycielką, dyrektorem i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, który prowadziła przez 30 lat.

Ikona polskiej kultury, wybitna pedagog, choreograf i etnograf. Wyjątkowa osoba, potrafią zbudować wokół siebie magiczną atmosferę.

W Bazylice konkatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Olsztynie przyjaciele zmarłej Cecylii Rożnowskiej spotkali się na mszy w jej intencji. „Pani Cecylia Rożnowska swoim entuzjazmem, profesjonalizmem doprowadziła zespół do rangi reprezentacyjnego zespołu Kolejarzy Polskich. Pokazał nam sceny kraju, jak również otworzyła wielkie okno na świat, pokazując inne kultury, ludzi, okno, przez które ja w 1985 roku wyfrunęłam do Niemiec” - wspomina Joanna Wulfert, członek zarządu Światowej Rady Folklorystycznych Zespołów Polonijnych.

Za oficjalną datę powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” przyjmuje się rok 1954, chociaż pierwsze występy odbywały się już w latach 1952-1953. Początkowo był to szkolny zespół uczniów Technikum Kolejowego w Olsztynie, a kluczową rolę w jego powstaniu miała właśnie Cecylia Rożnowska. Aż do roku 1984 towarzyszyła największym sukcesom „Warmii” oraz decydowała o repertuarze. „1972 rok, przyszedłem do zespołu jako młody adept sztuki tanecznej, za namową swoich koleżanek z klasy. Niespełna trzy, cztery lata i już dostałem się do grupy reprezentacyjnej. 1978 to już jest asystowanie pani magister. Pełna werwy, energii, a przede wszystkim o niebywałej osobistej kulturze. Nawet jak się denerwowała, to robiła to wspaniale, pięknie z gracją, elegancją. Ludzi bardzo poważnie traktowała i z wielkim szacunkiem przede wszystkim. Obok czysto pracy merytorycznej z młodzieżą, z osobami starszymi, a głównie z dziećmi, które zawsze ją uwielbiały. Przede wszystkim prowadziła działalność nie tylko jako instruktor, chociaż każdy z instruktorów powinien być też pedagogiem, ale właśnie na tę integrację międzyludzką bardzo mocno zwracała uwagę. Przede wszystkim wielokrotnie interesowała się indywidualnościami w zespole, jak sobie dają radę w życiu, jak wżyciu prywatnym, co stanowiło o jej opiekuńczości wręcz. Ja również tego doświadczyłem, że w trudnych chwilach pomogła mi, przy rozmowach, wsparła mnie, wspierała i tak czuję do dziś, że cały czas mnie wspiera” - mówi Mariusz Krupiński, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”.

Cecylia Rożnowska w 1984 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Zmarła w Chicago 10 stycznia 2021 roku, w wieku 92 lat. Pochowano ją w tradycyjnych warmińskich strojach, a na jej cześć wystąpił zespół „Polonia”, który pod jej kierownictwem zdobywał uznanie i nagrody na festiwalach folklorystycznych na całym świecie.