Fundacja Carrefour przez dwadzieścia lat działalności w Polsce przekazała Bankom Żywności 15 aut do przewozu darów. To element strategii społecznej odpowiedzialności Fundacji. Samochód, który właśnie przyjechał do Olsztyna, będzie wykorzystywany do odbierania ze sklepów i do dalszej dystrybucji żywności, która musi być przewożona w warunkach chłodniczych. „Bank Żywności w Olsztynie potrzebuje transportu do wielu rzeczy, potrzebuje transportu, żeby dostarczać żywność do naszych organizacji, ale również potrzebuje takiego transportu, którym będzie mógł odbierać żywność świeżą ze sklepów i supermarketów. Właśnie ten samochód będzie służył temu celowi” - cieszy się Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Bank Żywności codziennie odbiera świeżą żywność ze sklepów, a potem przekazuje ją potrzebującym. W bazie organizacji znajduje się około trzystu instytucji, z którymi na co dzień współpracuje. „Ten samochód, którym dysponujemy, już nie wystarczał do odbioru tej żywności. Ta współpraca się zwiększa, jest coraz bardziej świadoma i tym samym ratujemy żywność i pomagamy osobom potrzebującym” - dodaje Jolanta Markiewicz z olsztyńskiego Banku Żywności.
Nowym samochodem odbierana będzie żywność, która łatwo ulega zepsuciu – nabiał, warzywa, owoce, mięso, ryby. Niebawem ma wejść w życie ustawa nakładając na sklepy obowiązek przekazywania nadwyżek żywności organizacjom pomocowym, dlatego ilość produktów może się jeszcze zwiększyć. „W razie braku przekazania, tak jak w innych krajach europejskich, będzie opłata za utylizowanie tej żywności. Wpływy z jej tytułu mają trafić właśnie do organizacji społecznej i pomóc im zagospodarować tę żywność, która będzie im przekazana w wyniku ustawy” - przypomina Paweł Żukowski, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Na co dzień olsztyński Bank Żywności dociera ze swoją pomocą do około stu tysięcy potrzebujących. Są wśród nich rodziny wielodzietne, domy pomocy, czy schroniska dla bezdomnych.