Pandemia i liczne lockdowny sprawiły, że w wielu rodzinach pojawiły się konflikty na linii rodzice - dzieci. Rozwiązaniem problemów może być szczera rozmowa – warto jednak nauczyć się, jak ją właściwie poprowadzić. Pomocą może być program „Szkoła dla Rodziców”, wspierany przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
To spotkania dla wszystkich, którzy szukają sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia odbywają się w wielu szkołach i innych miejscach w Olsztynie, m.in. w Świetlicy Terapeutycznej nr 2, a dzięki wsparciu MZPiTU są całkowicie darmowe. „Na każdych zajęciach też omawiamy inny temat. To jest cykl takich 10 spotkań i każde spotkanie jest poświęcone innemu tematowi. To są tematy dotyczące tego, w jaki sposób reagować na emocje dziecka, jak zachęcać do współpracy, samodzielności, jak rozwiązywać konflikty” – mówi psychoterapeuta Agnieszka Kamieniecka. „MZPiTU od lat promuje takie formy, dzięki którym budowane są prawidłowe relacje w rodzinie. Bo te relacje w rodzinie są takim najważniejszym narzędziem, które sprzyjają profilaktyce wszystkiego. Sprzyjają temu, że motywacja do nauki dla uczniów jest lepsza. Wszelkie działania są podparte, to fundamenty, relacje w rodzinie” – podkreśla psycholog Elżbieta Sabal.
Spotkania są szansą na naukę umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksję nad własną postawą wychowawczą czy wymianę doświadczeń. To także krok ku głębszej relacji, dającej zadowolenie i poczucie wzajemnej bliskości. Dla wielu uczestników spotkania są nauką dialogu i kształtowaniem więzi opartych na wzajemnym szacunku rodziców i dzieci. „Ja dlatego jestem tutaj, żeby lepiej poznać te emocje mojego dziecka. Żeby po prostu pomóc mu poradzić sobie nierzadko w takich trudnych dla nas sytuacjach, dla dziecka, dla nas” – mówi Monika Kotecka, uczestniczka programu. „Dlaczego warto? Przede wszystkim kontakt z innymi ludźmi. Że nie zostajesz człowieku sam z sobą i zamykasz się, tylko rozmawiasz z innymi. Pomimo sytuacji, jaka panuje na świecie, że ludzie się zamykają, my mimo wszystko jednak, pomimo problemów, trudności jednak tu jesteśmy i rozmawiamy” – dodaje Monika Lipczyńska-Krzyżanowska.
Zajęcia „Szkoły dla Rodziców” prowadzone są również w Centrum Rozwiązywania Problemów Dzieci i Młodzieży przy ulicy Pstrowskiego w Olsztynie. „Ja zachęcam wszystkich, którzy nawet jeszcze nie są rodzicami, do tego, żeby poszerzać swoje umiejętności wychowawcze, żeby się poprzyglądać też temu, jak to jest być rodzicem, jak to jest mieć dziecko i w jaki sposób budować relacje ze swoim dzieckiem, tak żeby była ta relacja właściwa” – przekonuje Anna Igielska, koordynator Centrum.
Program „Szkoła dla rodziców” jest programem profilaktycznym o potwierdzonej skuteczności, a nabywanie kompetencji rodzicielskich wpływa pozytywnie na relację z dzieckiem. Silna więź z rodzicem „zabezpiecza” dziecko przed podejmowaniem ryzykownych zachowań, warto więc postawić na dobrą relację.