Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Caritas - miejsce pomocy

MZPiTU W OLSZTYNIE
Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie realizuje szereg projektów wsparcia. Jednym z partnerów jest Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Pierwszym krokiem do zmiany jest uświadomienie sobie, że potrzebuje się pomocy. Caritas Archidiecezji Warmińskiej od wielu lat kojarzony jest z miejscem, w którym można uzyskać wsparcie o dowolnej porze dnia. Wspólnie z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie prowadzona jest tutaj inicjatywa znana jako „Ośrodek interwencji kryzysowej dla kobiet i dzieci ofiar przemocy”. Dzięki programowi oraz samej organizacji można odzyskać kontrolę nad swoim życiem, zmienić swoją sytuację oraz przede wszystkim poczuć wsparcie. „To miejsce bardzo potrzebne ze względu na to, że te osoby czują się tutaj może nie jak w domu, ale mają tę chwilę wytchnienia. Mają to miejsce, gdzie ten czas po traumatycznej, ciężkiej sytuacji zaczynają dochodzić do siebie. Zaczynają na początku brać taki głęboki oddech” – mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Caritas jest otwarty dla wszystkich potrzebujących. Na miejscu można uzyskać wsparcia psychologa, prawnika czy pomoc przy załatwianiu spraw urzędowych. Osoby w trudniejszej sytuacji mogą również otrzymać jedzenie, a dzieci uczestniczyć w koloniach organizowanych przez Caritas. „Do tej pory korzystam z pomocy, zawsze mogę przyjść z synem o każdą pomoc. Nigdy w życiu nie zostałam wyrzucona. Zawsze ośrodek dużo pomaga takim osobom jak ja. Jestem z ośrodka, z domu dziecka bez pomocy, bez wsparcia rodziny i zawsze wiem, że jak przyjdę to zawsze mi ktoś pomoże” – mówi pani Paulina. „Trafiając do nas, my ich ukierunkowujemy, pokazujemy, wspieramy na tyle, ile możemy. Pokazujemy, że jest warta czegoś. Że można do czegoś dążyć i trzeba dążyć do jakiegoś celu i motywujemy do tego. Pomagamy i cały czas mówimy, że jesteśmy otwarci, nasz dom jest otwarty” – dodaje Irena Mudra, pracownik socjalny w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Panie z dziećmi trafiające do ośrodka mogą w nim zostać na 6 miesięcy, lecz jeśli sytuacja jest wyjątkowo trudna, można przedłużyć pobyt o kolejne miesiące. Pomoc nie kończy się jednak w momencie opuszczenia budynku. Pracownicy zadbają zarówno o obecnych czy byłych mieszkańców, jak i o każdą osobę zmagającą się z problemami. Przychodząc na ulicę Grunwaldzką w Olsztynie można zyskać pewność, że nie zostanie się opuszczonym w potrzebie. „Sytuacja, którą teraz mamy jest trudna, bo wiele osób zamknęło się, wiele osób także doświadcza trudu i cierpienia w domu, więc warto postawić sobie pytanie, czy to jest dobra sytuacja, w której jestem? Jeżeli ta sytuacja jest zła, to muszę ją zmienić. A zmienić to zacząć coś robić, więc warto wyjść z domu, warto poszukać pomocy u specjalistów, warto także rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, że może ktoś z moich znajomych albo sąsiadów znajduje się w trudnej sytuacji. Wtedy warto porozmawiać, może zacząć od tego, żeby wyjść na spacer i w takim bezpiecznym otoczeniu porozmawiać z tą osobą i pokazać, że są takie sytuacje, są takie miejsca, czy jak Caritas Archidiecezji Warmińskiej czy właśnie jak MZPiTU, które pokaże, jak wyjść z trudnej sytuacji i pomoże stawiać te pierwsze kroki” – podkreśla ks. Paweł Zięba.

Wspólne działania Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie to szansa na rozpoczęcie drogi do lepszego życia.