Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Erasmus+ w Zespole Placówek Edukacyjnych

WYJĄTKOWE SERCE
Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie prowadzi szereg działań realizowanych dzięki programowi Erasmus+.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Pani dyrektor, jak ważna jest dla Pani, ale też dla całego Zespołu Placówek Edukacyjnych współpraca międzynarodowa, między innymi ta w ramach projektu Erasmus+?

Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie: W tej chwili realizujemy dwa projekty. Jeden poświęcony terapii tańcem w autyzmie oraz drugi, indywidualny projekt, związany z wymianą doświadczeń między naszą szkołą a szkołą w Czechach, Szkołą Motylek. Ta współpraca zagraniczna to jest przede wszystkim wymiana doświadczeń z jednej i z drugiej strony, ale również możliwość poznania na miejscu systemów oświatowych, jakie działają w poszczególnych państwach zaangażowanych w projekt. Te projekty często powstają z wieloletniej przyjaźni i z poprzednich projektów i w ten sposób pogłębiamy naszą wiedzę i doświadczenia.

Czy dostrzega Pani jakieś konkretne efekty, które wprowadziły te wymiany?

Zdecydowanie. Po pierwsze, jeśli chodzi o pracowników, to przede wszystkim upewniają się w tym, że mogą być wzorem prowadzenia edukacji i terapii dla osób z niepełnosprawnościami i inspiracją dla innych. Upewniamy się w tym, że podjęte metody i sposoby organizowania przestrzeni, ale również sytuacji edukacyjnych, są takim źródłem pomysłów dla innych, bo dostajemy informację zwrotną, że tak właśnie jest. Z kolei my wykorzystaliśmy naszą wiedzę do kilku projektów i programów, które prowadziliśmy tutaj u nas w placówce. Takim najwcześniejszym pomysłem to była sobota wolna dla rodzica, a teraz cały czas funkcjonuje pedagogiczno-metodyczna, park pracy, w której w jednej przestrzeni, większej, 4 klasy mają łącznie zajęcia. To też jeden z wyjazdów i wykład profesora uświadomił nam, że przygotowując osoby z niepełnosprawnościami czy do otwartego rynku pracy, czy do udziału w warsztatach terapii zajęciowej, nie mogą się odbywać te zajęcia w systemie klasowo-lekcyjnym. Czyli rozwój jakościowy, dzięki wyjazdom i korzystaniu z programów, nastąpił.

Czy są jakieś plany związane z wyjazdami?

Kolejne wyjazdy to jeśli chodzi o współpracę ze szkołą z Czech z Motylkiem, to zaplanowane są jeszcze wizyty z młodzieżą. Będzie wymiana. Nasi uczniowie pojadą do szkoły w Czechach, a nasi koledzy z Czech przyjadą ze swoimi uczniami do naszej placówki. W drugim projekcie kolejne wymiany mamy: Grecję, Turcję, Rumunię, ponieważ pierwsza wizyta była u nas, czyli nasi nauczyciele pojadą znowu do innego kraju zdobywać kolejne doświadczenia, ale również dzielić się tym, co my tutaj robimy.

Dziękuję za rozmowę