Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie zrealizował w minionym roku wszystkie zaplanowane zarybienia, udało się nawet zrobić ich więcej, bo pojawiły się zarybienia kompensacyjne w Zalewie Szczecińskim. Udało się również zrealizować po raz pierwszy od kilku lat zarybienie węgorzem. Narybek trafił do Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego, a także do jezior w Parku Narodowym Dorzecza Odry. Wszystkie plany naukowe Instytutu zostały zrealizowane, pozyskane były nowe projekty, również naukowe. Instytut w minionym roku obchodził swój jubileusz 70-lecia.
Prace Instytutu ściśle związane są z rytmem przyrody, a wiosna to najbardziej intensywny czas. Naukowcom nie przeszkodziła nawet pandemia, bo pracownicy są niezwykle zdeterminowani, by prowadzić intensywnie zaplanowane prace. Obecnie przygotowują się do badań terenowych. Będzie prowadzony coroczny monitoring ichtiofauny, ale też środowiska wodnego i stanu ekosystemu. Badania obejmują zarówno producentów, jak i konsumentów.
Instytut rusza z dwoma dużymi przetargami – jeden dotyczy dostaw materiału zarybieniowego dla polskich obszarów morskich. Drugi związany jest z zarybieniami węgorzem, przy czym zarybienie to również duży wysiłek administracyjny. Udało się powtórzyć ogromny sukces rozmnożenia jesiotra ostronosego. Instytut bada także stan olsztyńskich jezior, które niestety ulegają ogromnej presji korzystających z nich mieszkańców miasta i turystów, co przekłada się na ich degradację.