WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Zmagania młodych kucharzy

BANK ŻYWNOŚCI
Projekt „Pomarańczowa szkoła” realizowany przez Bank Żywności w Olsztynie dobiega końca. Dzięki niemu dzieci i młodzież ze szkół podstawowych miały okazję poznać „od kuchni” ideę zero waste i spróbować swoich sił w konkursie kulinarnym.

Naleśniki z dodatkiem owoców, makaronowe wariacje, sosy i słodkie przekąski – w konkursie kulinarnym organizowanym przez olsztyński Bank Żywności młodzi kucharze puścili wodze fantazji i kreatywności. Konkurs organizowany był w ramach projektu „Pomarańczowa szkoła”. „Główne założenia tak naprawdę to była edukacja dzieci właśnie ze szkoły podstawowej, głównie w kwestii działania ekologicznego, również niemarnowania produktów, ale również zero waste’owego podejścia w środowisku domowym, szkolnym, ale także w społeczności lokalnej” – mówi Aleksandra Matias z Banku Żywności w Olsztynie.

Jednym z punktów projektu były warsztaty kulinarne, które poprowadził znany olsztyński kucharz, ekspert w dziedzinie kuchni „zero waste”, Maciej Maciejewski. „Dzieci miały na warsztatach możliwość nauczenia się, jak wykorzystywać wszelkiego rodzaju produkty żywnościowe. Zasada „zero waste” w życiu jest zasadą w tej chwili bardzo ważną, czyli, żeby też nasi telewidzowie wiedzieli, o co chodzi, „zero waste” to jest pojęcie ogólne dotyczące niemarnowania czasu naszego, paliwa, energii, tego typu rzeczy, ale też i żywności” – wyjaśnia Maciej Maciejewski.

W projekcie „Pomarańczowej Szkoły” wzięli udział przedstawiciele szkół z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. „Na pewno nabierają nowego doświadczenia, poznają nowych ludzi, poznają to, co inni lubią robić, oni też swoich sił w tym wszystkim próbują i przede wszystkim satysfakcja, że mogli wyjść, mogli w takich warsztatach uczestniczyć” – podkreśla Dorota Łuka, pedagog szkolny w SP 11 w Olsztynie.

Konkurs kulinarny dał dzieciom okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Estetyka podania, pomysłowość, a przede wszystkim smak – jury oceniając konkursowe dania wzięło pod uwagę wiele aspektów. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie, którzy zaserwowali makaron z salsą pomidorową, ciasteczka i mus truskawkowy.

Projekt Pomarańczowa Szkoła wpłynął na wzrost wiedzy i umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie proekologicznych zachowań i postaw. W sumie udział w działaniu wzięło ponad 500 uczniów z 12 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych oraz aktywnościach promujących postawy proekologiczne. „Pomarańczowa Szkoła” mogła zostać zrealizowana dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.