Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Seniorzy seniorom

FOSA
Rady Seniorów mają wielką moc! Obserwują, podpowiadają samorządowcom, starają się, by starszym osobom żyło się lepiej i ciekawiej.

Mają podnieść jakość życia osób starszych, ułatwić im trudy codziennego funkcjonowania oraz doradzić urzędnikom, w jaki sposób zadbać o najstarszych mieszkańców miast i wsi. Rady Seniorów mają wielką moc i potencjał! „Środowiska seniorskie to są osoby, które mają duże doświadczenie, mają swoje spojrzenie na miasto, czy gminę i chcą mieć wpływ na to, jak to miasto się dalej rozwija, w jakim oni żyją” – podkreśla Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa.

Jednym z najważniejszych tematów podejmowanych przez Rady Seniorów jest dostęp osób starszych do opieki zdrowotnej. Ze względu na ograniczone kursowanie środków transportu i stan zdrowia, seniorzy w niektórych zakątkach Polski nie mają szans, by skorzystać z pomocy lekarskiej. „Taki senior, proszę sobie wyobrazić, 80-letni, on nie ma dostępu do opieki zdrowotnej, bo np. w naszej gminie jest to bardzo trudna sytuacja, w ogóle opieki, do podstawowej opieki, nie mówię już o specjalistach. O 4 rano ludzie muszą wstawać, żeby się zarejestrować na ósmą, doczekać, aż pani otworzy okienko o ósmej godzinie, a lekarz przyjmuje od 13…” - opowiada Barbara Winiarska z Gminnej Rady Seniorów w Górowie Iławeckim. Rady Seniorów walczą również o to, by zarówno w miastach, jak i na wsiach, osoby starsze miały gdzie się integrować. „Nasze plany są takie, żeby jak najwięcej seniorów wyciągnąć z domu, żeby po prostu ludzie przestali siedzieć w domu, tylko wychodzić, nawiązywać relacje z rówieśnikami, przebywać w towarzystwie, bo to najbardziej pobudza” – podkreśla Krystyna Dorosz z Rady Olsztyńskich Seniorów.

Rady Seniorów, na co dzień pomagające innym, same również mogą liczyć na wsparcie. Federacja FOSa w Olsztynie udziela wsparcia, które ma pomóc jeszcze efektywniej działać na rzecz osób starszych. „To jest projekt nastawiony na wsparcie aktywnych środowisk seniorskich, zwłaszcza Rad Seniorów, jest to projekt dofinansowany z funduszy norweskich i on trochę odpowiada na potrzebę środowiska. Dzięki temu istniejące Rady Seniorów skuteczniej podejmują działania, a te środowiska, gdzie Rad Seniorów nie ma, dowiadują się o takiej możliwości i inicjują tworzenie Rad Seniorów” – informuje Bartłomiej Głuszak.

Przedstawiciele Rad Seniorów mogą m.in. zgłębić tajniki prawa, marketingu internetowego, dowiadują się, jak efektywnie szukać informacji w sieci. „Rozszerzenie horyzontów, dzielenie się między nami, kobietami, doświadczeniami, to jest chyba najcenniejsze, a poza tym dużo przepisów się poznaje, których w zasadzie czasami nie mamy pojęcia, że takie są” – przyznaje Urszula Rabiczko z Miejskiej Rady Seniorów w Iławie. „Przede wszystkim dużo informacji, gdzie szukać pomocy, do kogo dzwonić w razie czego, jakich ustaw szukać, gdzie szukać wskazówek najrozmaitszych, to są bardzo ważne rzeczy, bo często błądzi się po Internecie trafiając w pustkę” – mówi Ewa Kulpińska-Mejor z Gminnej Rady Seniorów w Wydminach. Projekt jest też bodźcem dla przedstawicieli miast i gmin, w których nie ma jeszcze Rad Seniorów. Dzięki działalności Rad Seniorów osoby starsze mają szansę na wyższą jakość życia i mogą w pełniejszy sposób uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej.