Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Forum Innowacji 2022

W-MODR
Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” już za nami. Równolegle z targami odbyło się również Forum Innowacji, w którym wzięło udział wielu znamienitych wykładowców i gości.

Tegorocznym Jesiennym Targom Rolniczym „Wszystko dla rolnictwa”, zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurski ODR, towarzyszyło IV Forum Innowacji. Międzynarodowa konferencja stała się okazją do prezentacji najnowszych trendów w branży rolniczej, czy nowinek ze świata IT. „To jest przede wszystkim dla rolników możliwość wymiany informacji. Rolnicy mieli możliwość też porozmawiania z panelistami, z wykładowcami, ze światem nauki. Nazywa się to potocznie „transfer wiedzy”. To, że mamy takich zacnych gości, to tym bardziej nas cieszy” – mówi Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Honorowym gościem tegorocznego Forum Innowacji był komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przedstawił słuchaczom niedawno zaakceptowany przez Komisję Europejską Polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. „Co jest w tym planie? 25 mld euro, a więc około 115 mld złotych na najbliższe pięć lat. To jest pewne, że te pieniądze trafią do polskich rolników. To są dopłaty bezpośrednie dla zdecydowanej większości gospodarstw, dla 97 procent polskich gospodarstw na poziomie wyższym, niż średnia Unii Europejskiej” – podkreśla Janusz Wojciechowski.

Po prelekcji przyszedł czas na pytania. Tych, szczególnie ze strony hodowców nie zabrakło. „Hodowla, która w ostatnich latach z różnych względów podupadła, dzisiaj ma szansę się odbudować i widzę, że w tej dyskusji głównie hodowcy pytają pana komisarza o przyszłość. Myślę, że ma im dużo dobrego do powiedzenia” – ocenia Grzegorz Kierozalski, dyrektor olsztyńskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Pozostałe wykłady poświęcone były m.in. Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie, trendom w żywności wysokiej jakości oraz zastosowaniu technologii blockchain w krótkich łańcuchach dostaw żywności.

Nowoczesne technologie otwierają przed rolnictwem kolejne drzwi. To przejrzystość produkcji, możliwość sprawdzenia producentów, kontrahentów, a co za tym idzie, jeszcze lepsza jakość produktu. Oprócz technologii blockchain przywołano również inne nowinki, takie, jak tokeny NFT i przedstawiono ich zastosowanie w nowoczesnym rolnictwie.

Zarówno Forum Innowacji, jak i same targi odbyły się w nowej lokalizacji, na terenie lądowiska w Gryźlinach. „To jest region typowo rolniczy, który potrzebuje takich spotkań po to, żeby wymienić się poglądami, po to, żeby wymienić się problemami. Bardzo się cieszę, że na terenie powiatu olsztyńskiego, w Gryźlinach, na lądowisku, którego jestem współwłaścicielem z gminą Stawiguda możemy takie forum robić i takie targi” – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Forum przyniosło oczekiwany skutek – było miejscem cennego „transferu wiedzy”. Wymiana ta odbyła się nie tylko w trakcie wykładów, ale również podczas spotkań branżowych, w których uczestniczyli hodowcy koni, owiec oraz bydła mlecznego i mięsnego