Łączy ich małżeństwo i pasja do badań naukowych. Dr Katarzyna Palińska-Żarska i dr hab. Daniel Żarski, mimo że pracują w różnych instytutach badawczych, prowadzą wspólne projekty. W ich przypadku bycie w związku małżeńskim powoduje, że łatwiej dzielić się pasją badawczą, ale również wspólnym życiem. Katarzyna pracuje w Instytucie Rybactwa Śródlądowego, a Daniel w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Obecnie pracują przy dwóch projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, a w obu z nich modelowym gatunkiem jest okoń. Rozpatrywane są aspekty związane z rozrodczością i jakością potomstwa. W pierwszym badane są czynniki wpływające na jakość potomstwa związane z matką i ojcem, w drugim analizowany będzie cykl okołodobowy wczesnych stadiów rozwoju ryb.
W tego typu programach badawczych zawsze przewija się aspekt akwakultury, czyli hodowli ryb dla celów konsumpcyjnych, a pytania badawcze związane są z praktyką hodowlaną. Problemy, z jakim borykają się ośrodki hodowlane, stanowią podstawę tych badań. Pozwolą one zrozumieć wiele mechanizmów rządzących biologią ryb. Wiele z pytań jest niezwykle zaskakujących – na przykład kwestia poczucia czasu u ryb i możliwości kontrolowania tego procesu przez człowieka.