WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Zielone serce szkół

KOPERNIK.TV
Nowoczesne ekopracownie już niedługo pojawią się w warmińsko-mazurskich szkołach. Wszystko za sprawą nowego programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

2 miliony 625 tysięcy złotych – to kwota, która trafi niebawem do szkół na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Pieniądze pochodzą z nowego programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły”. „Celem konkursu jest stworzenie zaplecza technicznego dla dzieci i młodzieży w zakresie ekopracowni przyrodniczych i klimatycznych” – wyjaśnia Tomasz Tracz, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Projekt zakłada utworzenie łącznie 42 pracowni ekologicznych na terenie całego województwa, dwóch w każdym powiecie. Można uzyskać 75 tysięcy złotych na jedną pracownię klimatyczną, a 50 tysięcy złotych na jedną pracownię przyrodniczą.

Ekopracownie mają wpłynąć na poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie ekologii i ochrony środowiska, oraz kształtować postawy proekologiczne. „Jest to tak naprawdę pierwszy krok do tego, żeby stworzyć taką bazę ekopracowni w całym województwie warmińsko-mazurskim. Mają to być pomieszczenia, w których prowadzone będą zajęcia, może to być przerobiona sala dydaktyczna, wykorzystywana normalnie do prowadzenia lekcji. Mogą to być także miejsca, które są niezagospodarowane jeszcze w szkole” – mówi Justyna Raczyńska, koordynatorka projektu.

Placówki, które uzyskają dofinansowanie na utworzenie pracowni, zostaną wyłonione w konkursie. Mogą wziąć w nim udział zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe. „Przedmiotem konkursu jest stworzenie krótkiego filmu, takiego do dwóch minut, na temat działań, jakie podejmuje szkoła w zakresie ochrony środowiska i edukacji ekologicznej” – mówi Tomasz Tracz. „Jest to skierowany konkurs do szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, ale także organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia. Wnioski szkoła składa do Wojewódzkiego Funduszu przesyłając link do filmu, który został zamieszczony na serwerze YouTube. W ramach konkursu powołana zostanie komisja, która wyłoni 42 placówki, które otrzymają promesę dofinansowania” – dodaje Justyna Raczyńska.

Zgodnie z harmonogramem konkursu, umowy z wybranymi placówkami zostaną podpisane do końca maja 2023 roku. Regulamin naboru oraz niezbędne dokumenty znaleźć można na stronie internetowej WFOŚiGW w Olsztynie:  http://www.wfosigw.olsztyn.pl