Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Lekarskie święto już za chwilę!

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
To wyjątkowe wydarzenie, które w tym roku odbędzie się w Olsztynie. Przed nami XI Kongres Polonii Medycznej połączony z IV Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich.

Spotkania Polonii medycznej mają wieloletnią tradycję. Odbywają się w cyklu 3-letnim od 1991 roku. Dotychczas kongresy lekarzy polskich z całego świata odbywały się Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Toruniu, a ostatni w Gdańsku. W tym roku – takie spotkanie odbędzie się na Warmii. Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w Olsztynie jest wpisany w kalendarz obchodów  550-lecia  urodzin Mikołaja Kopernika.

XI Kongres Polonii Medycznej, połączony z IV Zjazdem Lekarzy Polskich, zacznie się 1 czerwca. „Będziemy mieli okazję posłuchać wykładów, referatów polskich lekarzy, zarówno naszych, pracujących w kraju, z Olsztyna, jak i funkcjonujących i zdobywających sukcesy na całym świecie, którzy opowiedzą nam o wszystkich najnowszych metodach diagnostycznych, leczniczych, jakie obecnie funkcjonują w świecie medycyny. Kongres naukowy przygotował dla nas profesor Nawrocki, prorektor Collegium Medicum, który jest przewodniczącym Kolegium Naukowego” – zapowiada lek. stom Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

O czym będą mówić specjaliści? „Kongres jest bardzo przede wszystkim interdyscyplinarny, bo mówimy o nowych możliwościach, o nowych wyzwaniach, czyli mówimy zarówno o nowoczesnej np. chirurgii, ta nowoczesna chirurgia w tej chwili jest chirurgią przede wszystkim przyjazną dla pacjenta, czyli tzw. mało inwazyjną. Wykonuje się duże operacje, ale w sposób taki jak najmniej dla pacjenta niebezpieczny, czyli przez tzw. porty, po to, żeby nie rozcinać np. brzucha, albo w ogóle używa się robotów, które mogą też np. leczyć pacjenta bez naruszania powłok ciała, czy np. bez otwierania czaszki. Taki robot do radiochirurgii, pierwszy w Polsce, będzie działał właśnie w Olsztynie, w Szpitalu Uniwersyteckim. Na ten temat będzie miał wykład inwentor, czyli osoba, która tego robota wymyśliła, wprowadziła na rynki światowe, prof. John Adler, neurochirurg ze Stanford z Kalifornii. Druga strona to są bardzo precyzyjne, np. metody leczenia raka w tej chwili. Stosujemy inteligentne leki celowane, te leki są nakierowane na pewne mutacje, są nakierowane na układ odpornościowy, żeby go pobudzać do niszczenia komórek raka. Jest to taka inteligentna terapia systemowa i np. o tym będą mówić ludzie, którzy w Stanach Zjednoczonych zajmują się odkrywaniem tych nowych ścieżek, leków i to są Polacy, którzy pracują w najlepszych, amerykańskich ośrodkach uniwersyteckich” – zapowiada prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, prorektor UWM ds. Collegium Medicum.

Kongres to nie tylko wykłady. „Dla uczestników Kongresu przygotowaliśmy wiele atrakcji. Oczywiście ważne są wykłady i sesje naukowe, ale przecież nie tylko. Mam nadzieję, że znajdą czas, żeby poznać nasz region, miasto, będą wycieczki po Olsztynie, po starówce. Będą mogli skorzystać z atrakcji, jakie oferuje na ten czas Planetarium. Jest też zorganizowana atrakcyjna wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego, aby obejrzeć tę perłę Warmii i wszyscy uczestnicy będą mieli uroczyste otwarcie w naszej Filharmonii ze specjalnie przygotowanym programem, dla nich dedykowanym, jak również będzie kolacja w restauracji „Przystań” z pięknymi widokami na jezioro Ukiel z występem naszego regionalnego, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie zespołu Enej, no i dodatkowo w sobotę będzie troszeczkę luźniej, rockowo, bluesowo, ponieważ w ten Kongres wpisuje się również VI edycja Esculap Rock, które nasza Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska regularnie organizuje” – zapowiada lek. stom. Anna Lella.