Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Projekty grantowe Krainy Drwęcy i Pasłęki

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Jak uatrakcyjnić ofertę turystyczną mniejszych miejscowości? Z pomocą przychodzi Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki, które regularnie prowadzi nabory na projekty grantowe.

Na Warmii i Mazurach rozwój widać nie tylko w dużych miastach. Dzięki wsparciu stowarzyszeń, takich jak Kraina Drwęcy i Pasłęki, będące lokalną grupą działania, zmieniają się i pięknieją również małe miejscowości.

Jedną z nich są Glaznoty, które szczególnie upodobali sobie miłośnicy rowerowych podróży. To tu, na styku trzech szlaków rowerowych, powstała nowa, samoobsługowa stacja serwisowa oraz wiata ze stołami i ławkami, pod którą już niedługo będzie można kupić i zjeść ciepłe, regionalne przysmaki. „Postanowiliśmy uatrakcyjnić to miejsce oraz umożliwić ewentualny odpoczynek oraz naprawy rowerów, tutaj mamy stację obsługową dla rowerów, ale również jako innowacyjność wprowadziliśmy system możliwości ładowania rowerów elektrycznych, wózków inwalidzkich elektrycznych” – mówi Piotr Lisowski, prezes Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników.

Przemierzając powiat ostródzki, warto zajrzeć do Elgnowa. Powstał tam ciekawy ogród, w którym znajdziemy ścieżkę sensoryczną, przyrządy edukacyjne, terenową grę twister oraz hotel dla owadów, w którym pojawiają się już pierwsi lokatorzy. „Przede wszystkim zmienia się nasza przestrzeń, wizerunek wsi, jesteśmy tak naprawdę na początku wsi, więc jest to taka troszkę wizytówka. Oczywiście jest to początek inwestycji, ponieważ planujemy tutaj jeszcze różnego rodzaju nasadzenia roślin, drzewa tlenowe, które też są taką innowacją na naszym terenie” – zapowiada Iwona Olejnik-Łukasiak, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Elgnowie.

Nowym miejscem rekreacji pochwalić się może również miejscowość Wynki. Zróżnicowany sprzęt do zabaw, ławeczki oraz bliskość plaży urozmaici pobyt i pozwoli zintegrować mieszkańców i turystów w każdym wieku. „Plac zabaw dostosowany jest do różnego wieku dzieci, jest to też takie ciekawe miejsce aktywizacji i spotkań mieszkańców i turystów. Organizacja zawnioskowała do biura Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki o pozyskanie środków na ten cel. Jest to młoda organizacja, jest to Stowarzyszenie Wynki Razem. Młodzi, aktywni mieszkańcy, sprawili, że mamy taką piękną inicjatywę” – informuje Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Skolity to miejscowość znana nie tylko wśród mieszkańców Warmii i Mazur. Tutejsze jezioro i przyległe do niego tereny zielone cieszą się niesłabnącym uznaniem turystów. Ochotnicza Straż Pożarna w Skolitach otrzymała grant, dzięki któremu m.in. na skolickiej plaży zbudowano pomost pływający oraz kupiono zestawy do mountain board kitingu. „Na pewno jest to ten sprzęt, który wzbogaci, jeżeli chodzi o pomost infrastrukturę społeczną, tutaj mieszkańców Skolit, gminy, jest to też element rozrywki, może nawet i szkolenia dla osób młodszych, ale i starszych, jeśli chodzi o te deski z latawcami” – podkreśla Piotr Grudzień, prezes OSP Skolity.

Wielowymiarowy projekt realizowano również w Łukcie, nieopodal Gminnego Ośrodka Kultury. „Udało nam się tutaj, przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukcie stworzyć miejsce rekreacji, odpoczynku dla mieszkańców, Park Kasztanowy” – mówi Anna Czubkowska, dyrektor GOK w Łukcie. „Powstały również dwa kramiki kolorowe oraz wiata drewniana, w której w sezonie letnim będą odbywały się warsztaty plenerowe i rękodzielnicze oraz różne ciekawe eventy. Dodatkowo jeszcze powstała fontanna podświetlana z muzyką, która jest bardzo chętnie odwiedzana przez wszystkich mieszkańców i turystów” – dodaje Barbara Syjczak, prezes Stowarzyszenia Isąg. Nowością na mapie województwa jest również otwarta w Łukcie Aleja Gwiazd. „Aleja Gwiazd jest poświęcona osobom zasłużonym dla naszej miejscowości i między innymi swoją płytkę mają tutaj prozaik i poeta pan Stanisław Raginiak, malarka Helena Michel, fizyk i historyk pan Jan Dąbrowski” – wymienia Anna Czubkowska.

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki od lat wspiera lokalne inicjatywy. „Dotychczas ogłosiliśmy cztery nabory na takie projekty i zostało zrealizowane aż 21 inwestycji, są to inwestycje rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury. Powstało wiele miejsc i wiemy, że nabór, ten konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ są to nieduże pieniądze, do 50 tysięcy, jednak dla mieszkańców obszarów wiejskich można stworzyć naprawdę fajne rzeczy, które na pewno będą bardzo odwiedzane” – mówi Alicja Polucha ze Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki.

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki obejmuje swoim działaniem gminy Łukta, Morąg, Ostróda, Jonkowo, Świątki, Miłakowo, Grunwald i Dąbrówno.