Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Dywity inwestują w komunikację

GMINA DYWITY
Gmina Dywity dba, by jej mieszkańcy bezproblemowo mogli dojechać do szkoły i pracy oraz z nich wrócić. W tym celu powstał system komunikacji podmiejskiej zsynchronizowany z autobusami wożącymi pasażerów do Olsztyna.

Proces modernizowania systemu komunikacji publicznej w gminie Dywity rozpoczął się w 2010 roku, gdy gmina zawarła porozumienie z Olsztynem w sprawie zorganizowanie transportu publicznego. Kolejne lata to stałe ulepszanie i szukanie najlepszych rozwiązań. Udało się je wypracować latem 2017 roku. „Głównym szkieletem są linie 108, 110 i 112, natomiast liniami dojazdowymi są linie gminne oznaczone literą D i odpowiednio cyframi 1, 2 i 3” - opisuje Krzysztof Zienkiewicz z Urzędu Gminy Dywity. Zadaniem linii „D” jest dowożenie mieszkańców mniejszych miejscowości na terenie gminy do Słup i na pętlę autobusową w Dywitach, która stała się głównym węzłem przesiadkowym. Dzięki zsynchronizowaniu większości połączeń linii dojazdowych z podmiejskimi, mieszkańcy bez problemu przesiadają się z pojazdu do pojazdu i mogą kontynuować podróż do Olsztyna bez straty czasu i niepotrzebnego stresu.

Kolejny ważny krok w rozwoju systemu komunikacji publicznej nastąpił w październiku. Wtedy gmina Dywity, jako jedna z pierwszych w Polsce, w porozumieniu z Zarządem Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie uruchomiła system informacji pasażerskiej SIP. Dzięki niemu, za pomocą specjalnej aplikacji mieszkańcy mają wgląd w aktualne rozkłady jazdy oraz mogą na bieżąco śledzić położenie autobusu, na który czekają. To szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym.

Najwięcej połączeń, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, funkcjonuje w okolicach godziny 7 rano i po godzinie 15.

Nowoczesna komunikacja publiczna to ważny punkt strategii rozwoju gminy Dywity. Rozwój siatki połączeń i skomunikowanie jej z liniami podmiejskimi jest możliwe dzięki współpracy aglomeracyjnej z miastem Olsztyn. Władze gminy Dywity pod koniec września 2017 roku podpisały z zarządem województwa umowę o dofinansowanie środkami unijnymi projektu „Kompleksowy projekt zwiększający ekomobilność na terenie Gminy Dywity”. Dzięki niemu możliwy będzie zakup trzech nowych autobusów.