Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Olsztyńska profilaktyka w 2017 roku

MZPiTU W OLSZTYNIE
Współpraca z seniorami, praca z młodzieżą bezpośrednio na osiedlach… Olsztyńscy profilaktycy podsumowali miniony rok i omówili plany na nadchodzące miesiące.

W specjalnym Noworocznym Spotkaniu Profilaktyków wzięło udział kilkudziesięciu realizatorów programów profilaktycznych i specjalistów współpracujących z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Takie spotkanie to okazja do podsumowań – np. współpracy z olsztyńskimi seniorami. „Było trzydzieści sześć przedsięwzięć, w których seniorzy uczestniczyli dzięki wparciu biblioteki miejskiej” - informuje prof. Lucjan Jędrychowski, wiceprzewodniczący Rady Olsztyńskich Seniorów.

Ale profilaktycy myślą już o kolejnych miesiącach – i o dalszej pracy z młodzieżą. Zamierzają – podobnie jak w ubiegłym roku – docierać do młodych ludzi bezpośrednio na ich osiedlach. „Z założenia działamy na określonym obszarze, w określonych punktach, przede wszystkim nastawiamy się na kontakt z dzieciakami, młodzieżą, niejako przypisanymi do danych podwórek” - mówi Jakub Dorosz, prezes Stowarzyszenia Profilaktyków, Streetworkerów i Animatorów „Wachlarz”.

Noworoczne Spotkanie Profilaktyków było również okazją do zaprezentowania zmian strukturalnych w Miejskim Zespole Profilaktyki i Terapii Uzależeń w Olsztynie oraz nowych zasad w ofertach programów profilaktycznych w myśl Narodowego Programu Zdrowia. „Profilaktyka zmienia się, tak jak zmienia się człowiek i jego otoczenie. Dla nas jest to wyzwanie, bo profilaktyka stawia sobie cele, by wyprzedać pewne zjawiska i działać prewencyjnie” - przyznaje Błażej Gawroński, dyrektor MZPiTU.

Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień rokrocznie wspiera szereg inicjatyw, które aktywizują dzieci, młodzież i dorosłych, by odciągać ich od zachowań ryzykownych. „To są autorskie programy dopasowane do potrzeb środowisk, w których pracują twórcy tych programów. Nasza rola to ich wspierać i budować standardy dobrej profilaktyki” - mówi Jolanta Sztąberska, koordynator ds. profilaktyki w Miejskim Zespole Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Do MZPiTU wpłynęło niemal sto wniosków z pomysłami programów profilaktycznych na ten rok. Ich realizacja rozpocznie się w marcu.