Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻY...

Akcja Znicz w praktyce

WORD w Olsztynie
Podróże między cmentarzami, wzmożony ruch i świąteczne zamieszanie powodują, że łatwo o wypadek. Stąd akcja „Znicz”, która od wielu lat pomaga zarówno kierowcom, jak i pieszym w tym gorącym na polskich drogach czasie.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Święto Zmarłych to czas wzmożonego ruchu na drogach. Jak powinniśmy się zachowywać i o czym przede wszystkim pamiętać w tych dniach?

Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie: Przede wszystkim jako kierujący pojazdami powinniśmy pamiętać o tym, że to święto to czas wzmożonego natężenia ruchu zarówno pieszych, jak i innych kierowców. Ale nie tylko – to również czas, kiedy są wprowadzane na ulicach miast liczne zmiany w organizacji ruchu, a więc konieczność również szczególnego zwracania uwagi na znaki drogowe, na nowe oznakowanie, które niejednokrotnie może nas w tych dniach zaskoczyć. Powinniśmy pamiętać przy okazji, że ta organizacja ruchu, do której się przyzwyczailiśmy na co dzień, może być organizacją w tych dniach nieaktualną.

Czego powinniśmy się wystrzegać siadając w tych dniach za kierownicę?

Powinniśmy w sposób szczególny przypomnieć sobie przede wszystkim, jakie są główne czynniki ryzyka i właśnie na nie powinniśmy zwrócić uwagę w związku ze zwiększonym natężeniem ruchu zarówno pieszych, jak i kierujących. Poruszanie się z prędkością niedostosowaną do warunków, w jakich ruch się odbywa, mówię tutaj o kryterium prędkości bezpiecznej, czyli powinniśmy wziąć pod uwagę to, że w czasie zwiększonego natężenia ruchu ta prędkość powinna być do tego natężenia ruchu bezwzględnie dostosowana. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pieszych, bo natężenie ruchu pieszych w tych dniach jest zdecydowanie większe. Pamiętać przy okazji o tym, że pieszy znajdujący się na przejściu ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem.

Kolejna sprawa, która wiąże się z tym zwiększonym natężeniem ruchu, zwłaszcza pojazdów na drodze, to konieczność zachowywania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu i tutaj powinniśmy sobie przypomnieć o tej takiej podstawowej zasadzie tych złotych dwóch, trzech sekund, a więc utrzymywaniu takiej odległości od poprzedzającego pojazdu, która gwarantuje nam w razie hamowania tego pojazdu bezpieczne zatrzymanie naszego auta.

A jakie są nasze największe grzechy i największe błędy popełniane w tych dniach?

Wydaje mi się, że takim dosyć istotnym błędem popełnianym w tych dniach jest brak znajomości sposobu zachowania się wobec funkcjonariuszy policji, którzy kierują ruchem. Jeżeli policjant jest zwrócony do nas przodem lub tyłem, to oznacza, że jest zakaz wjazdu, bądź wejścia na skrzyżowanie. Postawa policjanta zwróconego bokiem do nadjeżdżającego pojazdu oznacza, że mamy ruch otwarty i jest to odzwierciedlenie sygnału zielonego, natomiast ręka uniesiona do góry przez osobę właśnie, która tym ruchem w danym momencie kieruje, to jest sygnał ostrzegawczy, sygnał „uwaga”, odpowiednik żółtego sygnału świetlnego, a w związku z tym jest to zakaz również wjazdu, bądź wejścia jeśli chodzi o przejście dla pieszych. Wskazania takich sygnałów, poleceń wydawanych przez osobę kierującą ruchem są w hierarchii drogowej ważniejsze od wskazań sygnałów świetlnych, ale również wskazań znaków drogowych, które regulują pierwszeństwo przejazdu.